Lava
-
Första året på SVEA90 SEKSommaren innan Peter Ness ska börja 9an, bevittnar han ett brott. Efter att ha berättat för poliserna vad han sett och blivit igenkänd som golare, erbjuds han chansen att börja på den ljusskygga internatskolan SVEA. Ett utbildningscenter inriktat för polisbarn med syfte att skapa framtidens snutar.
Läs mer -
Trädgårdsmästaren som försvann139 SEKUnder ett par vårdagar inträffar händelser som ruskar om den idylliska kuststaden Kronehamn: Ett brutalt rån av en juvelerarbutik, ett attentat på puben ”Den Glada Spädgrisen”, och det egendomliga försvinnandet av stadsparkens trädgårdsmästare.
Läs mer -
Den falskspelande violinisten220 SEKViolinisten Daniel Wronge står på toppen av sin karriär. Från att en gång ha betraktats som begåvat underbarn har han nu hela världen som sitt arbetsfält. En enad kritikerkår hyllar honom oreserverat. Men det finns ett undantag. Ett avgörande undantag.
Läs mer -
Glada överraskningar169 SEKI boken finns recept mot sorg, leda och besvär. Tidsfördriv och lekfullhet, minnen och erfarenheter.
Läs mer -
Vill inte, vill inte249 SEKChristina är fast i en destruktiv relation när hon möter norrmannen Tore och blir anställd som toppsäljare i hans firma. Han räddar henne, tar henne med storm och ser till så att de gifter sig efter tre månaders bekantskap. Livet med Tore erbjuder spännande jobb, framgångsfokus, resor och en – som det visar sig – mycket utmanande personlighet. När Christina längtar efter att bli mamma, deklarerar Tore att i så fall blir barnen enbart hennes ansvar. Hela hans fokus ligger på firman och att tjäna pengar. För sina barn visar han inget intresse.
Läs mer -
Gå bättre sakta. Dagbok från ett förlamat liv220 SEKBlott 36 år gammal läggs Camilla in på sjukhus och sövs ner, totalförlamad från topp till tå. Känslorna som hon försökt parera genom att planera, kontrollera och paketera har till slut tagit över. Kraschen är total.
I denna självbiografiska roman berättar Camilla om att tappa kontrollen och tvingas kämpa för sitt liv. Vi får ta del av frustrationen över att inte kunna kommunicera, att inse att man kommer att bli nedsövd utan att man kan ställa några frågor, och att skrika utan att någonting hörs.
Läs mer -
Guldvaggan220 SEKLina och Marcus flyttar till ett hus intill gården Stordal på Tjörn med sina två barn. Drömmen om ett eget ställe på landet har äntligen blivit verklighet. Vad de inte vet är att Stordal bär på ett mörkt förflutet, och att det finns de som ruvar på hämnd för historiska oförrätter.
Läs mer -
Här inne sitter du fast189 SEKMoa sitter med ryggen mot väggen inne i sin säng med gula landstingsfilten på psyket, avdelning 38A. Hon tittar ut medan årstiden växlar från vinter till vår. Det var inte meningen att det skulle ta så här lång tid här inne. Visst hade hon behövt hjälp, men det här? Nu var hon granne med Lelle, Dagny, Julia och alla andra på drift här inne. Och Terese, som knappt andas, knappt pratar. Moa kan inte ens säga säkert om de är vänner eller inte. Alla har hittat sitt sätt att lösa livet på. Men alla överlever inte sin tid här inne. Moa bestämde sig redan första dagen hon hamnade där för att leva. Hon måste det. Därför väntar hon.
Läs mer -
Soundtrack för blå änglar249 SEKAmanda behöver ta tag i sitt liv. Som journalist på Motalabladet bevakar hon tråkiga kommunala möten om dagarna, och på helgerna undviker hon sina vänner genom att mangla lakan i tvättstugan. Hon gömmer oöppnade inkassobrev i kökslådan och hennes älskade elgitarr samlar damm på vardagsrumsväggen. Hur blev det så här?
För mindre än ett år sedan hade hon pojkvän och en lovande journalistkarriär. När hon inte uppträdde med vännerna i åttiotalsglammiga bandet Sammy & the foxes hängde de på Gertruds kafé. Det var innan allt rämnade. Innan hon blev varse att vissa människor inte är vad de utger sig för att vara.
Barndomsvännen Julian märker att något måste förändras och tjatar med Amanda på en Barcelonaresa. Föga anar hon att en spådom och nya bekantskaper på en vinbar ska skaka om hennes liv från grunden. Kan hon bli den levnadsglada person hon en gång var? Och kan det mystiska brevet som dykt upp i brevlådan lösa hennes ekonomiska problem?
Soundtrack för blå änglar är en feelgood med lika delar värme och svärta, kryddat med en stor portion humor och en gnutta glamour. Det handlar om vänskap, ångest och modet att våga möta sina rädslor. Om kärleken till musik och livets märkliga sammanträffanden som inte alltid låter sig förklaras.Monica Wiksten Gideonsson utbildade sig till journalist vid Bona Folkhögskola i Motala under nittiotalet. Efter utbildningen tog ödet henne tillbaka till de norrländska hemtrakterna, där hon idag verkar som frilansskribent och kulturarbetare. Hon bor nu strax utanför Lycksele med sin man, son, katt och hund. Som huvudkaraktären Amanda i debutromanen Soundtrack för blå änglar har hon spelat i rockband. Om somrarna har Monica återvänt till Motala för att besöka vänner och ta del av stadens kulturarv.
Läs mer -
Ensam red hon ut249 SEKEn historisk äventyrsroman med inslag av fantasy.
En vårvintermorgon år 784 står Adalin vid den rykande ruinen av sitt hem. Igår var hon en uppburen dotter till en av sveakungens närmaste män. Idag är hon ensam, fredlös och snart, mycket snart, på flykt. Vart ska hon ta vägen? Kanske till Francia, därifrån hennes mor en gång kom? Men Adalin har ingen aning om var hennes frankiska familj finns. Oswald, en ung man från de brittiska öarna, blir hennes räddning. I hans hemland börjar Adalin bygga upp ett nytt liv. Men har hon verkligen lyckats undkomma dödshotet?
Det här är berättelsen om en kvinna, om hennes kärlek till sina hästar och hennes strävan att själv forma sitt liv i en tid av våld, maktstrider och hederskultur. Men också en tid av vänskap, kärlek och längtan. Den tid vi idag kallar vikingatid.
Läs mer
Anneli Sundkvist är arkeolog verksam i Uppsala. Hon har doktorerat på ämnet hästar och hästhållning under vikingatid och forskar om förhållandena mellan kvinna och häst under perioden. Dessa kunskaper använder hon i sin debutroman.