Böcker

Böcker
Visa som Listvy Rutnät

Artiklar 1901-1910 av 4999

per sida
Sätt fallande sortering
  1. Mångalen på Österlen
    Mångalen på Österlen
    190 SEK
    Ett månghundraårigt torp har en betydande roll i skildringen om
    ondsinta mord och intriger, som har sin upprinnelse för snart hundra
    år sedan.
    När hemmansägaren Artur Jönsson hängde sig 1931 i torpet på Österlen,
    fick detta oanade konsekvenser för efterföljande generationer.
    Vidskepelse föder skrönor, som förs vidare i släktled och sätter sina
    fasansfulla avtryck i 2020 talets någorlunda ombonade och trygga
    tillvaro.
    Goda och onda karaktärer möts i en ojämn kamp, där historiska brott
    har en avgörande betydelse.
     
    ---
     
    Om författaren:
    NILS MOHLIN är född 1944 i Malmö och har ett förflutet som ingenjör, bygg-
    projektledare och tekniskt sakkunnig i tvistemål.
     
    Sedan drygt 14 år arbetar han bland annat som författare och har hittills
    skrivit åtta böcker och deltagit i fyra antologier.
    Nils är tillsammans med frun Graciela bosatt i Simrishamn och spanska
    Los Alcazares.

     

    Läs mer
  2. Våga ta språnget
    Våga ta språnget
    220 SEK

    Rebecca Henderson bor och arbetar på ett litet bokförlag i London. Hon lägger märke till resejournalisten Sam Williams på ett café. De möts flera gånger i en park under deras joggingrundor och lär så småningom lära känna varandra.

     

    Rebeccas tidigare sambo John slutar inte kontakta henne och vill att de ska bli tillsammans igen. Rebecca är orolig för att gå in i en ny relation eftersom hon är rädd att bli sårad på nytt.

     

    Rebecca och Sam råkar ut för ett missförstånd i deras relation och hon är tveksam till att fortsätta träffa Sam. En händelse under en av Sams arbetsresor har en betydande påverkan på deras relation.

     

    Våga ta språnget är en roman som handlar om att våga lita på någon, vara öppna mot varandra om sin bakgrund och förhoppningsvis hitta kärleken på nytt.

    Läs mer
  3. Zaqqums begynnelse
    Zaqqums begynnelse
    90 SEK

    Zaqqums begynnelse är ett storslaget äventyr i klassiskt fantasymanér. En främmande galax, krafter som kämpar om galaxens öde. I centrum av historien står några ungdomar som måste finna sin väg i livet. Spänn fast bältet och följ med på ett äventyr utan dess like!

    Läs mer
  4. Brev
    Brev
    199 SEK

    Jag har hittat mitt sätt att nå dig, om du har frågor,
    vill svara eller på annat vis höra av dig,
    får du hitta ditt sätt att göra det.

    Jag kommer att vänta på någon form av svar
    och jag kommer att ta emot det om du kontaktar mig.
    För jag vet hur du brukar svara.

    Läs mer
  5. Hindöga
    Hindöga
    199 SEK

    Kanske är framtiden utstakad för människan men det är upp till oss själva att välja väg. Denna berättelse handlar om ödets nycker, om modet att låta sig förändras, om kampen för att överleva och längtan efter kärlek.

    Läs mer
  6. Att göra upp eld
    Att göra upp eld
    199 SEK

    Att göra upp eld är ett spännande samtida drama som kretsar kring människans drivkrafter, styrkor och svagheter. Berättelsen handlar om vänner och fiender, kärlek och hat samt friktionen där gnistor tänds.

    Läs mer
  7. Förlossningsrädsla - Forskning och erfarenhet
    Förlossningsrädsla - Forskning och erfarenhet
    250 SEK

    Förlossningsrädsla är vanligt förekommande bland gravida kvinnor och ses även bland en del partners. Förekomst av rädsla beror på hur den definieras och mäts. Förlossningsrädsla kan påverka livet på olika sätt och är ofta en konsekvens av en negativ förlossningsupplevelse och resulterar ibland i önskemål om kejsarsnitt.

    Läs mer
  8. Ön bortom horisonten
    Ön bortom horisonten
    199 SEK

    ÖN BORTOM HORISONTEN är den första boken i Wollstoneserien som utspelar sig i en dystopisk samtid där Den riktiga världen och dess befolkning långsamt sjunker undan. En historia berättat och upplevd av Astrid E Wilde.

    Läs mer
  9. Ditt liv är mitt, SILJANSMORDEN DEL 1
    Ditt liv är mitt, SILJANSMORDEN DEL 1
    220 SEK

    Vid norra delen av sjön Siljan i Dalarna, sker ett par till synes mystiska händelser på en stormarknad. En hemlös man hittas knivskuren på lastbryggan, kroppen försvinner spårlöst. En butiksmedarbetare jagar en man genom kassalinjen, i desperation knuffar medarbetaren till så hårt att mannen slungas in i väggen utanför och skadas svårt. 

    Läs mer
Visa som Listvy Rutnät

Artiklar 1901-1910 av 4999

per sida
Sätt fallande sortering